המקצוען העתיק בעולם

מאת , יום ראשון, 6 יוני, 2010

יא'איר לפיד הוא גבר-גבר. לא צריך לקרוא את כל העובדות הידועות לאדם על יא'איר לפיד כדי לדעת כמה שהוא גבר-גבר. אפשר פשוט לקרוא את טורו השבועי במוסף ידיעות אחרונות, השופר של המדינה. השבוע יא'איר לימד אותנו על הסברה. למדנו שהוא לא מצפה מיולי אדלשטיין להרבה. יולי אדלשטיין הוא חובבן. יא'איר הוא מקצוען.  יא'איר לא מבין מה הבעיה – כשצוותי הטלוויזיה הגיעו לחוף אשדוד ביום שני, היו צריכים לחכות להם, מסודרים על ברזנט, מאות הטילים ואמצעי הלחימה שנתפסו בספינות קודמות בדרכן לעזה. אתם לא מבינים טלוויזיה, אבל יא'איר מבין. הוא יודע שצוותי הטלוויזיה הזרים היו מצלמים את זה, מפני "שלא היה להם שום דבר אחר לשדר" ומיליוני צופים ברחבי העולם היו מניחים באופן אוטומטי שהמשט לעזה הוביל נשק. "למה? כי זו טלוויזיה, חבורת חובבנים שכמוכם, וטלוויזיה היא לא מדיום שמקשיבים לו, אלא משהו שמסתכלים עליו". מקצוען כבר אמרתי? אמרתי. נותר רק להוסיף – גבר-גבר.
עוד הצעות? ליא'איר יש כאלה למכביר. למה לא מסיבת עיתונאים עם "לוחם מהשייטת שמדבר אנגלית טובה והאפוד שלו מוכתם בדם החברים שלו". קצת התבלבלתי – הרגע למדתי שטלוויזיה היא לא מדיום שמקשיבים לו. מעניין איך היה נראה ברשתות הזרות לוחם שייטת עם אפוד מוכתם בדם עם הכותרת המבשרת על 9 הרוגים בידי צה"ל. רגע, ליא'איר יש פתרון, מסתבר. הוא זיהה שטח ראוי לכיבוש – "…חובבנים אינם יודעים שבכל אירוע תקשורתי שולטים תמיד שניים או שלושה צירופי מילים, שיתנוססו במהלך כל השידור בצד השמאלי-עליון של המסך". מה שהיינו צריכים לעשות זה להסתער ו"להשתלט על אחד הסלוגנים האלה". הוא גם יודע מה הכי אפקטיבי – "צמד המילים – נסיון לינץ'".

יאיר לפיד הצליח, בטקסט קצר וזועם זה, לבטא את גישת ישראל ותושביה לגבי הסברה, גם במקרה הספציפי של המשט וגם ככלל. הוא שוטח בפנינו תפישת עולם מבולבלת ובלתי קוהרנטית בעליל.
נקודת המוצא הראשונה שלו היא שההסברה חשובה. מטרת הטקסט הגלויה והברורה היא להסביר לקורא איך ניתן היה להציג את המאורעות מן הזווית הישראלית באופן שיחמיא לה ויטה את דעת הקהל העולמית. כאן הוא מבטא משאת נפש של ישראלים רבים – אם רק היינו יכולים להסביר להם מה באמת קרה, היינו מנצחים.
נקודת המוצא השניה, הסותרת את הקודמת, היא זו הטוענת כי המציאות אינה רלוונטית כלל ב"מלחמת" ההסברה. תוך כדי זלזול מופגן בעמיתיו (במידה ואתם רואים בלפיד עיתונאי) הזרים, הוא מציע להפגין בפניהם מצג שווא – אמצעי לחימה שנתפסו בעבר. לפיד מציע להונות את העיתונאים הזרים, או את הצופים, מושאי הסברתו. בן רגע הפכו אותם צופים, היעד החם של מכונת ההסברה הישראלית, שטורחת לגייס אותנו כדי להסביר את ישראל בהגיון ובהתבסס על "עובדות" לאותו הקהל ממש, לחבורת מטומטמים חסרת יכולת חשיבה עצמאית. בעיני לפיד, מומחה הטלוויזיה בעיני עצמו, הם יבהו בתמונות הנשק שדובר צה"ל סיפק להם ויבינו מייד מי נגד מי, כמה ולמה.  בנוסף, לפיד, המחונך היטב בסטנדרטים הישראלים של עיתונאי שופר של דובר צה"ל, בטוח שאלה התמונות היחידות שהיו משודרות בכל תחנות הטלוויזיה בעולם. מדוע? מפני שהוא רגיל שהאמת היחידה היא האמת של דובר צה"ל, שדבריו דברי אלוהים חיים. לפיד לא מעלה על דעתו עיתונאות חוקרת, בודקת, שלא מצלמת באינסטינקט חייתי דברי תעמולה של צד אחד בלבד.

הנחת המוצא השלישית של לפיד היא שניתן להסביר את אותו ארוע מנקודות מבט שונות מבלי לייחס חשיבות לכך שהן סותרות זו את זו. ניתן, מבחינתו, לטעון שישראל יודעת ונערכת לכך שיש אמצעי לחימה רבים על הספינה ומצד שני לנסות ו"להשתלט על הסלוגן" נסיון לינץ'. הוא לא מעלה על דעתו לשאול את עצמו איך יתכן שצבא הנערך לפעולה צבאית כנגד אויב חמוש מצליח להגיע למצב בו חיילי הקומנדו שלו עומדים בפני לינץ'. אצל לפיד אין כל קשר בין הדברים. עפ"י מנגנון ההסברה הישראלי כל טיעון שהוא עומד בפני עצמו ואינו חלק מראיית עולם כוללת. ההסברה, מבחינתם, מורכבת מפיסות אטומיות של מידע שאינן צריכות להתחבר זו לזו. חיילי השייטת יכולים להיות לוחמים חמושים שהורגים מחבלים במאבק מזויין משני הצדדים ובו זמנית נציגי הממשל שבאים לדבר עם פעילי השלום, חמושים ברובי צבע ומתגוננים מלינץ' בלתי צפוי. הדיסוננס חי בשלום במוחו של לפיד וגם בין שתי עמודות טורו, שהרי סובל הכל.

לפיד מייצג נאמנה את גישתה המבולבלת והמבלבלת של ההסברה הישראלית.
"אנחנו תמיד צודקים" היא הנחת המוצא – נותר רק להסביר את המציאות לגויים האיטיים. הדרך לעשות זאת היא ע"י שקרים, עובדות סותרות והתנשאות (כי הרי אנחנו הגברים-גברים שיכולים לעבוד על האנטישמיים הטפשים האלה, שלא מבינים דבר בטלוויזיה ובולעים את כל מה שמציגים להם).
טענתו העיקרית של לפיד כלפי יולי אדלשטיין היא שהוא משקר בחובבנות.
אישית, אני מעדיף תועמלן קטן ובלתי מתוחכם כמו אדלשטיין על פני שקרן מקצועי כלפיד. נותר רק לצפות ליום בו לפיד יצטרף לפוליטיקה הישראלית, ויראה לכולנו מה הוא יכול לעשות – במיטב מסורת השנאה וההתנשאות המשפחתית שלו.
אולי זה מה שמגיע לנו.

4 תגובות ל “המקצוען העתיק בעולם”

  1. שני פוסטים ראשונים מוצלחים,
    העם דורש עוד.

  2. דברים

    תודה, עם! 🙂
    טוב לגלות שמישהו, אי שם בענן האינטרטנט, גם קורא…

Trackbacks/Pingbacks

  1. Tweets that mention דברים שרואים משם » ארכיון הבלוג » המקצוען העתיק בעולם -- Topsy.com
  2. We con ourselves @ דברים שרואים משם

השאר תגובה