איך קרה שירון פריד, קומיקאי עיתונות, הפך לכותב במוסף הארץ

מאת , יום חמישי, 13 ינואר, 2011

אינני מתיימר לדעת את התשובה.
נראה שגם מר פריד, תחת הכותרת המבטיחה "איך קרה שג'ון סטיוארט, קומיקאי טלוויזיה, הפך לאיש שאובמה מתחשב בדעתו" אינו מתיימר לדעת את התשובה לשאלה שהוא מעלה בכותרת כתבת השער של מוסף הארץ (מעניין לציין שבגרסה המודפסת הכותרת היתה "ג'ון בריון").
בנוסף, נראה גם שהתשובה לשאלה (המעניינת ביותר כלשעצמה, דרך אגב – בהנחה שהטענה המוצגת בה נכונה) היא הדבר האחרון שמעניין אותו. במקום תשובה, דיון או אפילו תובנה כלשהי בנושא, מקבל הקורא העמיד, שהצליח לצלוח את הכתבה עד סופה, גיבוב שרירותי של עובדות בלתי בדוקות, תחושות בטן, אגו פגוע ופסיכולוגיה בגרוש.

אז מה למדתי מהכתבה? אלה עיקרי הדברים (ואולי לא רק עיקרם – ספק אם תצליחו להוציא תוכן נוסף מן הכתבה המקורית – הקריאה על אחריותכם בלבד):

 • ג'ון סטיוארט הוא רשע שלא רוצה שיסתכלו לו בעיניים
 • ג'ון סטיוארט נמוך ושמן
 • הצוות של ג'ון סטיוארט מורכב מאנשים אלימים – גלוחי ראש (שמונעים מאנשים תמימים לעשות פיפי) ובריונים שמכים אנשים שקוראים קריאות ביניים
 • התוכנית של ג'ון סטיוארט מתנשאת ולא מצחיקה. הוא לועג לרפובליקאים כמו שבארץ לועגים לליכודניקים
 • אף אחד לא באמת אוהב את ג'ון סטיוארט והתכנית שלו פרט ל"קבוצת לחץ ברנז'אית מצומצמת ומובחרת בעיני עצמה"
 • ג'ון סטיוארט נעשה חשוב וגדול יותר, לדעתו, מהדברים שעליהם הוא מדווח

איש קטן עם כרס גדולה, בן 48, רוכן על ארבע ליד המרכזייה, בחיקו מה שנראה כמו עשרות קלסרים, ומלטף את כלבתו של אחד העובדים. האיש הזה הוא ג'ון סטיוארט. הוא נושא אלי זוג עיניים קרות וריקות ונעלם כלעומת שבא, ואני מצטמרר מכל הסיבות הלא-נכונות.

קורא בלתי מיומן עלול להתבלבל ולהבין מכותרת הכתבה כי הוא עומד לקרוא כתבה על ג'ון סטיוארט, קומיקאי ומנחה ה"דיילי שואו", תוכנית סאטירה יומית בערוץ קומדי סנטרל.
רק אחרי קריאת שתי הפסקאות הראשונות מתבררת האמת העלובה – זוהי כתבה על ירון פריד, כתב הארץ, והרפתקאותיו כאורח התוכנית. ג'ון סטיוארט הוא רק התרוץ. לא נדע על ג'ון סטיוארט דבר מה בעל משמעות שלא ידענו לפני קריאת הכתבה. לעומת זאת, נכיר לעומק את הכותב, נכאב את מכאוביו ("יש לי כרטיסים להצגה ואני מתחיל לאחר ולאבד את סבלנותי"), נחווה את תסכוליו ("אני רוצה שהוא יתנצל בפני") וננשום איתו לרווחה כשהכל יבוא על מקומו בשלום ("בסוף הספקתי להגיע בזמן להצגה").

הבסיס העובדתי של פריד כל-כך רעוע עד כדי כך שאפילו את זמן שידור התכנית הוא אינו מצליח לציין בלי לטעות (11 בלילה, לא 7).
נראה שהמקורות העיקריים (ואולי היחידים) לכתבה כוללים את וויקיפדיה, נהג מונית ניו יורקי שאיתרע מזלו להסיע את מר פריד לאולפן ומוחו הקודח של הכותב.
ג'ון סטיוארט המצטייר בכתבה הוא תעלומה. נרמז כי הוא מאוד "נחשב" ואפילו "המלך החדש", אבל איננו יודעים מדוע. אנחנו יודעים שהוא ארגן עצרת להחזרת השפיות, אבל לא יודעים למה. לעומת זאת, פריד טורח לתאר לפרטי פרטים את כל קורותיו באותו ערב בו נשלח לסקר את התוכנית. החל בשיחה עם נהג המונית בדרך לאולפן, דרך שיחות חולין סתמיות עם איש צוות התכנית רורי אלבניז (על יאיר לפיד, לא פחות) ועד לתאור מפורט, ומיותר לחלוטין, של מופע חימום הקהל.
נראה כי פריד יודע מה חשוב באמת – ומתעקש להתעלם מכל פרט כזה לאורך כל הכתבה. לעומת זאת הוא מצליח להזכיר גלוח ראש (מספר פעמים), שילומים מגרמניה, יאיר לפיד (פעמיים) וגם, כמובן, להציג את שאלת השטעטל הקלישאית המתבקשת – האם התוכנית מצטיינת בהומור יהודי.

גם אותי לא מצחיק הומור רע לב ביסודו שזועק "תראו כמה אנחנו צודקים ומבריקים ויודעים הכל יותר טוב מכם ומכולם", שעליו בנויה "הדיילי שואו", שלא לדבר על הומור ה"תראו כמה הרפובליקאים/הליכודניקים/מי שנרצה עלובים, פתטיים ומטומטמים", שהוא מלכתחילה מפלטו הקל של כל בדרן עצלן.

אינני מתכוון להפריך את הטענות המוזרות שמעלה פריד בכתבה. אציין רק שלדעתי לא ניתן לכתוב על סטיוארט בלי להזכיר את גלן בק, פוקס ניוז או את ה-Tea Party. אי אפשר לדבר על עצרת החזרה לשפיות שלו בלי להזכיר שזה מהלך בו ניסה סטיוארט לקרוץ למרכז וקיבל ביקורת גם משמאל. לעומת זאת, אני חושב שרוב הקוראים היו מסתפקים בקצת פחות תאורים גרפיים של שלפוחיות שתן מלאות, מאבקים עם גלוחי ראש ושיחות עם נהגי מונית.

לך נשבר הלב, סטיוארט, להם נושר האף. למי יותר כואב? מה אתה נדחף? קצת צניעות, בן אדם, קצת ענווה ורגישות. תן לדברים לדבר בעד עצמם, וסמוך על האינטליגנציה של צופיך שהלב של כולם יישבר גם בלי שתרוץ לספר על הלב שלך

אישית, אינני סוגד לסטיוארט. אני חושב שהוא קומיקאי מעולה, מראיין מהיר מחשבה ורהוט, ומנחה מצויין. למרות זאת, לעיתים אני מוצא את תכניתו טרחנית ולא מצחיקה. גם עצרת החזרה לשפיות שארגן היתה מהלך שגוי, לדעתי. למרות כל אלה אני זוכר את התקופות בקדנציה של הנשיא הקודם בהן הדיילי שואו ותוכניתו של סטיבן קולבר היוו בשבילי קול שפוי יחידי במדינה שנראה שאיבדה את יכולת המחשבה הצלולה.

ירון פריד חוטא בכך שהוא מפספס סיפור מרתק על קומיקאי בערוץ כבלים נידח יחסית, שהצליח להפוך למקור החדשות של דור שלם, ולהרים תוכנית יומית מוערכת שאפילו נשיא ארה"ב מצא לנכון לבקר בה. לא משנה אם אתם מסכימים עם סטיוארט או מתנגדים לו ולא חשוב אם הוא מצליח להצחיק אתכם או לא – אין ספק שהוא ותוכניתו הם תופעה מעניינת, ולא סתם סיפור שוליים המונע על-ידי בראנז'ה קטנה צעקנית ומוטה.

פריד עסוק מדי בעצמו מכדי לשים לב לדברים כאלה. הוא עסוק בהאשמות מחוכמות של סטיוארט כחלק מאליטה מתנשאת מעל ה"רפובליקאים/ליכודניקים" כפי שהוא מציין בקריצה לקוראי הארץ, ובתוקפנות צינית ומודעת לעצמה (יש לקוות) הוא תוקף את סטיוארט ששם את עצמו במרכז במקום לסמוך על האינטיליגנציה של צופיו, זאת אחרי שהוא עצמו השחית מאות מילים על עלילותיו שלו עצמו בעיר הגדולה.

מי שעוקב אחרי מוסף הארץ בתקופה האחרונה לא יכול להתפלא על רמתה הנמוכה של הכתבה. נראה כי העורך, שי גולדן, שאף הוא נוטה להתבלבל לעיתים ולחשוב שחובת הציבור לדעת על מתקפת ההורמונים התוקפת אותו כתיכוניסט מחוצ'קן כשהוא נשלח לראיין כוכבות טלוויזיה, מדרדר את רמת העיתון משבוע לשבוע. המוסף הופך להיות צהוב יותר, נקמני וסתמי. הכל כמובן במין הפוך-על-הפוך-מודע-לעצמו-כזה-לכאורה, שנראה שרק העורך ומעריציו השוטים מתענגים עליו.

מוסף הארץ בשבילי, כפי שהדיילי שואו היתה בעבר ובמידה מסויימת גם היום, הינו סמל לשפיות, לאיכות ולחשיבה ביקורתית. גם היום טובי הכותבים והפובליציסטים הישראלים נוטלים בו חלק.
בימים אלו, בהם מרימה הגזענות בישראל את ראשה המכוער, הפערים הולכים וגדלים ורדיפת ה"אחר" מקבלת תנופה מוחשית, אני זקוק למוסף אחר – לוחמני, מחובר, מעניין ורלוונטי. מוסף שישמיע את קולי, ואת קולם של רבים אחרים. המשימה גדולה מדי למידותיהם של האדונים פריד את גולדן, המרוכזים בעצמם והמרגישים עד כדי כאב.
כולי תקווה שקברניטי "הארץ" ישכילו למצוא אכסניה חדשה ונאותה לשניים – מקום בו יוכל פריד לעניין את קוראיו בעיסקי הקקה-פיפי (ליטרלי) שלו, וגולדן יוכל להמשיך ולהזיל ריר על כוכבניות אלו או אחרות (מעריב לנוער עשוי להיות תחליף הולם).
יואילו נא השניים, יחד עם שאר ההפוך-על-הפוך-ניקים והמרגישניקים החדשים להשאיר את העבודה הרצינית לאנשים הראויים לכך.
שפיות היא לא מילה גסה.

4 תגובות ל “איך קרה שירון פריד, קומיקאי עיתונות, הפך לכותב במוסף הארץ”

 1. סליפר

  שבוע קודם לכן התפרסמה ב"7 לילות" כתבה מעולה ומדויקת על ג'ון סטיוארט. הכותב אמנם לא ביקר באולפני הדיילי שואו, אבל גם לא חש צורך לכתוב על עצמו ועל מחשבותיו בכל פסקה שנייה. הנה הלינק: http://article.yedioth.co.il/default.aspx?articleid=4497

 2. אבירם חן-לביא

  ירון פריד אינו זקוק לסניגורים. הוא עיתונאי וכותב רב זכויות וברוך כשרונות. גם ג'ון סטיוארט אינו זקוק למליצי יושר, והוא גם משתכר יותר מפריד, יש להניח. אבל רק כדי להעמיד דברים על דיוקם ולנסות לעשות סדר. כ מה שפריד ניסה לעשות בכתבתו המצוינת (לדעתי), כפי שאני ראיתי זאת היה להראות זווית מעט שונה של תופעת סטיוארט ותוכניתו. הוא לא התיימר לרגע לפענח את התופעה (מנחי הכותרות אכן הבטיחו תשובות לשאלות שאפילו לא נשאלו) אלא להטיל זרקור קטן על צדדים אחרים שלה. תוכנית הנושאת דגל של שפיות ומתעללת בקהלה (לתחושת הכתב. זה מה שהוא חווה, מדוע שלא יכתוב על כך וישתף את קוראיו? זו חובתו ולא רק זכותו), מסתבכת באלימות (מעצרו של המפיק הבכיר בגין תקיפת אזרח הוא עובדה שאסור להתעלם ממנה) ואולי, רק אולי, אינה נפלאה, מרהיבה ומושלמת כמו שנדמה לה. פיצוצי בלונים כאלה הם הכרח בכתבות מוסף, גם במוסף "הארץ". גם שחיטת פרות קדושות, כמובן, אבל כאן לא נשחטה כל פרה, ובסך הכל ניסו לפוצץ בלון. אי אפשר לסגוד להצלחות ולעמוד דום מתוח ואוטומטי בפניהן. אפשר היה שוב להסביר מיהו ומהו סטיוארט, לדבר על גלן בק והטי-פרטי ופוקס ניוז ולטחון שוב כל מה שכבר נטחן לעייפה בכל פורום אפשרי. הגישה של פריד היתה מקורית ומרעננת, ברמת אורח לרגע שרואה כל פגע. הוא חש שלסטיוארט קצת עלה לראש, זכותו, ורצה לספר איך נפיחותו העצמית החדשה מתחילה להפריע לתוצאות שהוא מביא. עניין השומנים היה מטאפורי, אני משוכנע, לצורך המחשת ה"וישמן ויבעט". הכרס הפיזית מבטאת מחלה עמוקה יותר, והכתב התריע על כך. לכן גם גויס יאיר לפיד לפרשה. האזכור שלו (יוזמה של המפיק שהתראיין ולא של המראיין) הביא לתמרור אזהרה שפריד הציב – עוד קצת חשיבות עצמית, וסטיוארט יהיה ליאיר לפיד. מפחיד, לא? ורלוונטי, הלא כן? השיחות עם שני המפיקים (מה לעשות שמוסף "הארץ" המכובד לא זכה בראיון עם סטיוארט עצמו? קורה) לא היו סתמיות כלל וכלל. הן תרמו את הממד המאזן לטקסט, והראו עד כמה עובדיו של סטיוארט מעריצים אותו. פריד נתן להם להסביר במלותיהם שלהם את סוד הצלחתו של הבוס בעיניהם. והוא גם נתן פתחון פה לנהג מונית, למה לא? דרך עדינה ופשוטה להראות שלא כולם משתגעים על סטיוארט. גם הערתו על מיעוט השחורים בקהל היתה חשובה. וגם מר גולדן, שהכותב האנונימי משתלח בו, עשה יפה כשנתן ליונית לוי ואבי כהן במה רחבה להשמעת טיעוני הבעד, וכמו כן הביא מבחר פנינים של סטיוארט, כדי להוכיח אחת ולתמיד (ולא שפריד טען אחרת לרגע) שאין המדובר באוויל, בעיקר לא כשצוות כותבים מנסח עבורו את השנינויות. מעניין שכל הטוקבקים על הכתבה באתר "הארץ" – והפוסט כאן כתוב בכישרון, ברהיטות וכמובן בהרחבה יותר מטוקבק רגיל, ובכל זאת חוטא באוויר הרעיל של הפורמט המשוקץ ההוא – הצטיינו בשנאה יוקדת הגובלת בשטנה. יש משהו בסטיוארט ובתוכניתו שמעורר כנראה אמוציות עזות במיוחד. אבל כל פוסלי הכתבה פסלו במומם, ובאותו מום בדיוק שעליו דיבר פריד באופן כה מדויק ומזוקק: רציתם שפיות? תפרגנו בבקשה לדעות אחרות, במקום להקיא עליהן ולרמוס אותן. רציתם נאורות? תנו סיכוי לפלורליזם. אי אפשר שרק כתבת "ג'ון סטיוארט גאון שאוכל לארוחת בוקר את גלן בק וגורם לפוקס ניוז לשקשק מפחד" תזכה לקילוסין, וכל דבר אחר יגודף, ינואץ ויוקצה מחמת כל מיאוס. כלומר אפשר, אבל זה לא יהיה הכי שפוי ונאור, עם כל הכבוד, ויש כבוד.

  • אבירם – אני מסרב להכנס לטייפ קאסטינג המתבקש של מעריץ עיוור של סטיוארט, הסולד מכל ביקורת. להפך. למרות שאני צופה בתוכניתו, אני חושב שיש מקום לדבר על איכותה, הבחירה שהוא ביצע בהחלטה לארגן את העצרת להחזרת השפיות (שעוררה ביקורת מימין ומשמאל) או העובדה המפליאה שאמריקה זקוקה לקומיקאי שייצג ויוביל את דעת הקהל של השמאל. יש הרבה דרכים מעניינות לתקוף את הנושא – פריד לא בחר באף אחת מהן. אתה יכול לראות בכל הדוגמאות שהעלית "פיצוץ בלון" – אני רואה בהן פשוט קשקוש חסר מקצועיות ויכולת לקחת סיפור טוב, לפספס אותו לגמרי ולהתמקד בטפל. אחרי שתגרד מן הטקסט את השומנים והנאציים המטאפוריים ושאר ההתחכמויות של הכותב (ותצטרך להתאמץ מאוד לשכנע אותי שמדיניות הטלת השתן של הקהל בתכנית המצולמת רלוונטית באיזשהו אופן לביקורת רלוונטית על התכנית עצמה), תשאר עם אפס תוכן רציני ועם כתבה שהיא עלבון לקורא. כנראה שפריד אכן אינו זקוק לסנגורים. אינני טוען גם שאין מקום לסוג כתיבה שכזה, למרות שאינו לטעמי. פנאי פלוס או בלוג אישי נראים לי מקומות הולמים יותר לפרסום טקסט שכזה. אולי אני תמים, אבל כפי שציינתי יש לי ציפיות שונות ממוסף הארץ. אתה טוען שאני טוקבקיסט משודרג – נו, שוין. כבר קיבלתי עלבונות גדולים יותר. אתה יכול להתנחם בכך שלא הדרדרתי עד כדי הערות על משמניו (המטאפוריים, כמובן) של פריד ושלא דיברתי על עיניו הקרות והריקות. יש לי עוד מה ללמוד, כנראה.

 3. אבירם חן-לביא

  כתובת המייל שלי היא
  avilavibb@gmail
  ולא כפי שפורסם בטעות, תודה


השאר תגובה